Operacja palca młotowatego - jak skutecznie pozbyć się tego schorzenia?
Cierpisz na schorzenie, jakim jest palec młotowaty? Czeka Cię operacja, a Ty nie wiesz czego możesz się spodziewać? W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy Ci, na czym polega ta choroba, a także opiszemy, jak wygląda operacja palca młotowatego i jakie są zalecenia pozabiegowe. Serdecznie zapraszamy!
Czym jest choroba palca młotowatego?
Choroba palca młotowatego to przypadłość, która podobna jest do halluksów. Jest to deformacja stopy, która polega na przykurczu zgięciowym palca stopy, występującym w stawie międzypaliczkowym bliższym. Objawia się ona bólem w miejscu, w którym występuje przykurcz, a także pojawieniem się odcisku na stopie, zwanego modzelem skórnym. Zniekształcenie to bardzo często obejmuje kilka palców. W większości przypadków, aby wyleczyć tę chorobę, konieczna jest operacja palca młotowatego.
Jak wygląda operacja palca młotowatego?
Operacja palca młotowatego opiera się na pozbyciu się stawu, który jest przykurczony, a następnie nastawieniu w odpowiedni sposób zwichnięcia stawu śródstopno-palcowego. Miejsce poddane operacji należy, po wykonaniu zabiegu, usztywnić na około 6 tygodni specjalnym drutem lub implantem wewnątrzszpikowym. Należy mieć na uwadze, że po operacji konieczna jest rehabilitacja, a także przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, gdyż tylko w ten sposób możemy pozbyć się wszelkich dolegliwości. Bardzo ważne jest, aby nosić specjalne wkładki lub buty ortopedyczne, które nie będą powodować zbędnego ucisku i jeszcze bardziej przyczyniać się do odczuwania bólu czy zniekształcania stopy.