Dermatoskopia: opis badania, zalecenia
Dermatoskopia to metoda, która w dużym stopniu przyczyniła się do zwiększenia efektywności identyfikacji różnych zmian skórnych. Jest to nieinwazyjne badanie skóry, znamion oraz błon śluzowych. Dzięki tej metodzie możliwe jest szybkie i efektywne diagnozowanie zmian skórnych, a tym samym podjęcie decyzji o dalszym leczeniu lub usunięciu podejrzanej zmiany. Sprawdźcie, jak wygląda przebieg takiego badania, a także kiedy warto je wykonać!
Jak wygląda przebieg dermatoskopii?
Badanie, jakim jest dermatoskopia przebiega w bezbolesny i nieinwazyjny sposób. Polega ono na przykładaniu do skóry specjalnej głowicy wyposażonej w kamerę, dzięki której możliwe jest obserowawanie zmian skórnych nawet z 70-krotnym powiększeniem. Dodatkowo możliwe jest przeprowadzenie komputerowej analizy zmiany skórnej oraz tzw. mapowanie ciała. Po przeprowadzonym badaniu lekarz dokładnie analizuje obraz dermatoskopowy i podejmuje decyzję o obserwacji, leczeniu lub usunięciu zmiany skórnej.
Dermatoskopia - kto powinien skorzystać z zabiegu?
Zabieg dermatoskopii przeznaczony jest dla wszystkich osób, u których występują zmiany skórne czy pieprzyki. Szczególnie dedykowany jest wszystkim osobom zaniepokojonym zmianami w obrębie znamion, a także osobom z nowotworami skóry lub u których w rodzinie występowały podobne choroby. Warto regularnie wykonywać takie badanie, aby uchronić się przed rozwojem tak poważnych chorób, jak wspomniany rak skóry czy czerniak.