Dermatoskopia: co to jest?
Dermatoskopia, inaczej zwana badaniem dermatoskopowym, to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które polega na dokładnej analizie zmian skórnych, znamion i błon śluzowych, która przeprowadzana jest przy użyciu specjalnego sprzętu, zwanego dermatoskopem. Dzięki temu badaniu możliwe jest wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w obrębie zmiany skórnej, postawienie odpowiedniej diagnozy i podjęcie leczenia lub decyzji o usunięciu danej zmiany. Badanie to wykorzystywane jest w profilaktyce leczenia raka skóry i czerniaka.
Jak wygląda badanie?
Badanie jest całkowicie nieinwazyjne. Lekarz przy pomocy dermatoskopu bada obszar całej skóry. Przed wykonaniem badania pokrywa on okulary specjalnym olejkiem, który ma za zadanie zmniejszać rozpraszanie i odbijanie światła. Dermatoskopia daje wynik, który przedstawia się według skali TDS. Wynik powyżej 5,45 świadczy o tym, że zmiana skórna jest bardzo podejrzana i zaleca się jej usunięcie chirurgiczne z uprzednim badaniem histopatologicznym. Wynik poniżej tej granicy świadczy natomiast, że zmiana jest podejrzana, jednak nie wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, a jedynie kontroli. Takie zmiany powinno badać się regularnie, przynajmniej raz na pół roku.
Dermatoskopia: kto powinien skorzystać z tego badania?
Dermatoskopia to badanie, które przede wszystkim powinny wykonywać osoby z nowotworami skóry lub osoby, których krewni chorowali na raka skóry. Zaleca się jego wykonanie także osobom, u których na ciele występują pieprzyki, niepokojące zmiany skórne czy znamiona. Warto skorzystać z niego również w przypadku nieokreślonych zmian skórnych, takich jak długo utrzymujące się guzki, strupki, przebarwienia czy zmiany na paznokciach.