Wysiłkowe nietrzymanie moczu - czym jest?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość, która spowodowana jest nieprawidłowym działaniem mechanizmu zamknięcia cewki moczowej. Najczęściej występuje podczas kichania, kaszlu czy śmiechu, a więc przy wykonywaniu czynności, które skutkują wzrostem ciśnienia w brzuchu. Z problemem tym zmagają się głównie osoby cierpiące na nadwagę, otyłość, a często także kobiety po porodzie. Jakie są inne przyczyny występowania tej dolegliwości i czy istnieją skuteczne metody jej leczenia? Przeczytaj wpis i przekonaj się sam!
Jakie są przyczyny tej dolegliwości?
Główną przyczyną występowania wysiłkowego nietrzymania moczu jest wspomniane wyżej osłabienie mięśni dna miednicy, które zlokalizowane są wokół cewki moczowej. Do osłabienia tych mięśni przyczyniają się m.in.: otyłość, nadwaga, poród, przewlekłe zaparcia, palenie papierosów czy przewlekłe choroby płuc. U mężczyzn przyczyną wystąpienia tej dolegliwości może być również usunięcie gruczolaka prostaty.
Metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu najczęściej leczy się za pomocą metod fizykoterapeutycznych, a więc ćwiczeń mięśni dna miednicy czy elektrostymulacji. Ćwiczenia przynoszą bardzo dobre rezultaty, zwłaszcza u pacjentów, u których problem nietrzymania moczu nie jest bardzo nasilony. Do metod leczenia tej dolegliwości zalicza się również zabiegi z użyciem taśm syntetycznych TOT i TVT, których zadaniem jest podtrzymywanie cewki moczowej od strony pochwy. Taśma spełnia swoje zadanie przez co najmniej dziesięć lat.